Czasem chcę być sama
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy to sygnał, że już go nie kochasz?
Chcę być sama. – Jak mu to powiedzieć?
Co daje czas spędzony samotnie?
Są takie dni, kiedy nic Ci się nie chce. Kiedy słońce źle świeci, kiedy partner Cię denerwuje, kiedy ptaki za głośno śpiewają. Cały świat działa Ci na nerwy i jedyne co chcesz to schować się i nie wychodzić z pokoju. I wiesz co?
To normalne i czasem potrzebne!

Czasem chcesz być sama i po prostu cieszyć się sobą
To nic złego, że od czasu do czasu:
- masz dość wszystkich wokół
- to, co zwykle Cię cieszy, danego dnia jest męczące
- masz potrzebę odizolowania się
- chcesz cieszy i spokoju
- nie masz ochoty nic robić
Każda osoba na świecie, ma potrzebę samotności. Ilość czasu, jakiej potrzebujemy dla samych siebie jest różna i zależna od wielu czynników. Niektórzy potrzebują czasu w samotności kilka godzin dziennie, niektórzy tylko godzinę dziennie, a jeszcze inni zaledwie raz w tygodniu, a nawet miesiącu.
Czas w samotności jest bardzo ważny dla naszego zdrowia!
Pozwala nam na reset, mentalny odpoczynek, złapać równowagę wewnętrzną, docenienie siebie i swojej niezależności.

Czy to, że chcę być sama, to sygnał problemu w związku?
To, że masz potrzebę bycia samą, nie jest od razu wyznacznikiem końca miłości. Każdy z nas ma czasem potrzebę, aby odpocząć od otaczającego nas świata. Zrelaksować się, zatopić we własnych myślach, zrobić to, na co ma się ochotę i docenić czas tylko dla siebie. To nic złego!
W miłości nie trzeba robić wszystkiego razem!
Wiele osób myśli, że w idealnym związku para robi wszystko razem i właśnie dzięki temu ich związek jest stabilny i pełny pasji. Obawiają się chwili, kiedy ich partner zechce spędzić wieczór samotnie, bez nich. Są przekonane, że takie zachowanie świadczy o poważnym kryzysie miłości.
To bardzo szkodliwe myślenie!
Życie w związku nie oznacza stania się wyłącznością. Jesteście partnerami, a nie jednym organizmem. Jest was dwójka, co oznacza, że możecie być w różnych miejscach i robić różne rzeczy.
Potrzeba samotności nie jest odrzuceniem partnera! Jest dbaniem o swoje zdrowie i dobre relacje ze sobą.

Chcę być sama. Jak mu to powiedzieć?
Nie baw się w żadne kłamstwa czy półkłamstwa. Nie bój się powiedzieć tego wprost. Bycie samemu, to potrzeba ludzka.
W zależności od potrzeb uzgodnijcie między sobą zasady i udzielcie informacji, których potrzebujecie:
- Daj mu znać, że potrzebujesz chwili samotności – warto dać sygnał partnerowi, że potrzebujesz czasu dla siebie. Taka informacja nie tylko sprawi, że partner będzie wiedział, co się dzieje, ale i też pomoże mu dostosować swoje zachowanie do twoich potrzeb.
- Możesz określić czas, jaki Ci potrzebny – (Zastanów się. Potrzebujesz: godziny, wieczora, całego dnia). – Taka informacja nie jest obowiązkowa do udzielenia, tym bardziej że często sami nie wiemy ile tak naprawdę potrzebujemy czasu. Przybliżona informacja, może pozwolić partnerowi na odpowiednie rozplanowanie dnia i nieprzeszkadzanie Ci podczas odpoczynku. (Pamiętaj! Jeżeli upłynie określony czas, a ty nie będziesz w pełni wypoczęta, to możesz ten czas wydłużyć).
- Możesz poinformować, jak się czujesz i dlaczego chcesz odpocząć. – Oczywiście, pod warunkiem, że wiesz. Czasem nasz partner może zapytać: „Dlaczego chcesz odpocząć?” – Możesz wtedy odpowiedzieć, ale i nie musisz. Często wystarczy odpowiedź: „Mam dziś gorszy dzień.”.
- Możesz powiedzieć mu co będziesz w tym czasie robić. – To nie musi być nic konkretnego. Możesz powiedzieć: Posiedzę u siebie; może coś obejrzę; w coś zagram; ułożę puzzle; wezmę kąpiel; poczytam.
- Poproś partnera, aby Ci nie przeszkadzał – daj znać czego sobie nie życzysz np. nie wchodź do mojego pokoju, nie mów do mnie, nie gotuj dla mnie obiadu.
- Powiedz, że przyjdziesz / skontaktujesz się z nim, gdy polepszy Ci się humor. – Powiedz mu, że nie jesteś na niego zła, nic nie zrobił, nadal go kochasz, tylko zwyczajnie w świecie, chcesz być sama.
Czy pozwalasz sobie na samotność?