Menu Zamknij

Czy mężczyźni boją się inteligentnych kobiet?

jak-zdobyc-chlopaka-pewnosc-siebie-kurs-samoocena-piekno-randka-psychologia-milosc-dlaczego-nie-mam-chlopaka-boje-sie-psychologa-mężczyźni-boją-się-inteligentnych-mądrych-kobiet-dziewczyn

Czy mężczyźni boją się inteligentnych kobiet?
Z tego artykułu dowiesz się:

Kim jest inteligentna kobieta?
Co niszczą inteligentne kobiety?
Jakie badania zostały przeprowadzane?
Czy inteligentna kobieta może znaleźć miłość?


Wiele wykształconych kobiet często narzeka na brak życiowego partnera. Samowystarczające, inteligentne, zadbane – a mimo to samotne. Na forach internetowych mówią: Boją się nas i naszej inteligencji.” Czy mężczyźni naprawdę boją się takich kobiet?

Co znaczy „kobieta inteligentna?

Zacznijmy od zdefiniowana słowa inteligentna, gdyż bardzo często ograniczamy je jedynie do wykształcenia.

W tym przypadku nie mówię o kobiecie, która z pamięci recytuje liczbę pi, do setnego miejsca po przecinku czy w wolnej chwili zaczytuje się w podręczniku do medycyny. Chodzi mi o kobietę, która w dyskusji używają trafnych argumentów, jest bystra, spostrzegawcza i umie wypowiedzieć się na każdy temat.

Z pewnością sama znasz wiele osób, które nie mają wyższego wykształcenia, a profesora przyćmiłyby swoją wiedzą. 😉

jak-zdobyc-chlopaka-pewnosc-siebie-kurs-samoocena-piekno-randka-psychologia-milosc-dlaczego-nie-mam-chlopaka-boje-sie-psychologa-mężczyźni-boją-się-inteligentnych-mądrych-kobiet-dziewczyn
Education photo created by wayhomestudio – www.freepik.com

Czy mężczyźni boją się inteligentnych kobiet? – badanie 1

Psychologowie z Uniwersytetów w Buffalo, Kalifornii i Teksasie przeprowadzili badanie na mężczyznach.
Eksperyment miał dwie części:
 • Pierwsza część: 105 mężczyzn wymieniło cechy partnerki idealnej. W odpowiedziach bardzo często pojawiała się inteligencja.
 • Druga część: Panowie wymieniali cechy osoby, z którą aktualnie się umawiają. W większość przypadków ich partnerki wcale nie były inteligentniejsze od nich. Czyżby kłamali mówiąc, że pożądają kobiety inteligentnej?

WNIOSEK: Badacze twierdzą, że mężczyźni boją się spotkań z inteligentnymi kobietami. Podczas randki z inteligentną kobietą odczuwają dużą presję, aby dorównać w rozmowie towarzyszce. Gdy okazuje się, że kobieta jest równie mądra co mężczyzna – on czuje się mniej męski i mniej atrakcyjny.

Czy mężczyźni boją się inteligentnych kobiet? – badanie 2

Lora Parks – psycholożka z University of Buffalo przeprowadziła badanie, którego celem było ustalenie: „Czy mężczyznom podobają się kobiety inteligentne?” Eksperyment zaprojektowano jako serię trzech badań. Brało w nich udział 650 młodych mężczyzn.

 • Pierwsza część: Uczestnicy mieli przeczytać teoretyczną opowieść, w której koleżanka z zajęć osiąga lepsze od nich stopnie z matematyki i angielskiego. Następnie każdego z nich poproszono o refleksję: „Jak czułbyś się w takiej sytuacji?” oraz „Jak bardzo pożądasz tej kobiety w roli partnerki w długotrwałym związku?” – Mężczyźni stwierdzili, że chcieliby mieć taką partnerkę.
 • Druga część: Uczestnicy spotkali na żywo kobietę inteligentniejszą od nich. (Wszystko odbyło się w specjalnie zaaranżowanych okolicznościach). Kobieta przed rozpoczęciem zadania miło z nimi rozmawiała. Na testach jej wynik był trochę lepszy od mężczyzn. – Nagle mężczyźni stwierdzili, że NIE chcieliby mieć takiej partnerki.
 • Trzecia część: Sprawdzono, jak obecność inteligentnej kobiety wpływa na ocenę własnej męskości u panów. Okazało się, że ocena własnej męskości spada.

WNIOSEK: Mężczyźni lubią kobiecą inteligencję, ale na dystans. Kiedy dama jest hipotetyczna lub wyobrażona, mężczyźni opierają się na idealnych preferencjach. Kiedy jednak chodzi o realną kobietę, panowie dystansują się i słabiej pociągają ich partnerki, które są inteligentniejsze od nich.

Dlaczego mężczyźni chcą inteligentnej kobiety, ale w rzeczywistości tego nie robią?
Wydaje się, że to kwestia genetyczna – chęć posiadania mądrego potomka. Podświadomie chcą dążyć do inteligentnej partnerki, a w rzeczywistości się jej boją.

jak-zdobyc-chlopaka-pewnosc-siebie-kurs-samoocena-piekno-randka-psychologia-milosc-dlaczego-nie-mam-chlopaka-boje-sie-psychologa-mężczyźni-boją-się-inteligentnych-mądrych-kobiet-dziewczyn
School photo created by gpointstudio – www.freepik.com

Czy mężczyźni boją się inteligentnych kobiet? – prof. Michael Karson

W artykule dla „Psychology Today” prof. Michael Karson, wykładowca Uniwersytetu w Denver przedstawił pięć teorii dotyczących pytania: „Dlaczego nie lubimy inteligentnych kobiet?” Oto one:

 1. Wychodzą poza stary „dobry” schemat.
  Stary „dobry” schemat, w którym funkcjonowaliśmy przez wieki jest dla niektórych wciąż aktualny i słuszny. Wiele kobiet nadal odczuwa skutki podziału: mężczyzna, to pan domu, a kobieta opiekunka ogniska domowego i matka. Kobiety inteligentne wyznają zasady równości, czym naruszają strukturę patriarchatu.
 2. „Nie mieszczą się” w swoim statusie.
  Przypisujemy różne statusy ludziom kierując się ich zachowaniem, postawą i wyglądem. Kobiety często porównuje do dzieci, ponieważ są słabsze i często potrzebują opieki. Mężczyźni według tego rankingu mają najwyższy statut. Inteligentna, samowystarczalna kobieta nie pasuje do tego szkicu. Podświadomie zaczynamy jej nie lubić, za bycie inną.
 3. Męskie powiedzenie „nie bądź jak dziewczyna” przestaje mieć sens.
  Dawniej określenie dla mężczyzny, że robi coś jak dziewczyna, było hańbą na honorze. Obecnie inteligentne kobiety sprawiają, że porównanie do nich to komplement.
 4. Łamią stereotyp bycia metką.
  Dawniej dziecko i jego szczęście było dla kobiety najważniejsze. Nieważne ,czy masz depresję, czujesz się niespełniona i uwięziona, masz być dla rodziny. Nowoczesne matki potrafią znaleźć równowagę, między oddaniem dla domu a własnym spełnieniem.
 5. Wywołują zazdrość.
  Inteligentne, odważne, pewne siebie kobiety łatwo budzą kompleksy u innych. Na zazdrość cierpią przede wszystkim kobiety z niską samooceną. Kiedy porównujemy się z innymi i wypadamy gorzej, instynktownie unikamy towarzystwa tych osób.
jak-zdobyc-chlopaka-pewnosc-siebie-kurs-samoocena-piekno-randka-psychologia-milosc-dlaczego-nie-mam-chlopaka-boje-sie-psychologa-mężczyźni-boją-się-inteligentnych-mądrych-kobiet-dziewczyn
Business photo created by javi_indy – www.freepik.com

Czy mężczyźni boją się inteligentnych kobiet? – Co mówią psychologowie?

 • Istnieje grupa mężczyzn, którzy świadomie lub instynktownie dążą do związków z głupszymi partnerkami, bo to podnosi ich samoocenę.
 • Z pewnością inteligentne panie są dużym wyzwaniem. Panowie, widząc, że istnieje dziedzina, w której nie są w stanie im zaimponować, tracą grunt.
 • Trudno manipulować inteligentną partnerką. Niektórzy mężczyźni chcą podejmować zawsze ostateczne decyzje dotyczące wspólnej codzienności i bliższej lub dalszej przyszłości.
 • Przy inteligentnej kobiecie ciągle trzeba się rozwijać. Nie można stać w miejscu, bo ona stale idzie naprzód.

Czy mężczyźni boją się inteligentnych kobiet? – Co mówią kobiety?

 • Inteligentnym kobietom trudniej jest zaimponować. – „Faceci boją się nas, bo wiedzą, że nie będą mogli nam łatwo zaimponować lub wypadną przed nami słabo. Jednak problem dotyczy raczej niepewnych siebie facetów. Czy warto tracić na takich czas?” – forum dla kobiet
 • „Są mężczyźni, którym relacja z inteligentniejszą kobietą dodaje pewności siebie, wzmacnia poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa. Inaczej jest, kiedy chodzi o przelotne znajomości. Wtedy najczęściej kwestia wykształcenia czy inteligencji ma mniejsze znaczenie lub działa na zasadzie wyzwania.” – twierdzi ekspertka Ewa Krawczyńska.
 • W Polsce jest więcej wykształconych kobiet niż mężczyzn, co może być dla mądrych dziewczyn utrudnieniem. – „Im bardziej się rozwijamy, tym bardziej wiemy, czego oczekujemy od partnera. Ludzie, dobierają się na zasadzie podobieństw. Dotyczy to atrakcyjności fizycznej, stylu życia, poglądów, sytuacji materialnej oraz inteligencji czy poziomu wykształcenia.” – Ewa Krawczyńska, psycholog.
 • „Kobieta pewna swojej wartości nie zadowoli się minimum. Ona wie czego chce i nie będzie z pierwszym lepszym facetem. Nie będzie z mężczyzną, tylko dlatego, że nie zdradza i jest wierny. To jest wymagane na start. Będzie miała jeszcze inne wymagania np. dobre maniery, wiedza, zaradność itp.”
jak-zdobyc-chlopaka-pewnosc-siebie-kurs-samoocena-piekno-randka-psychologia-milosc-dlaczego-nie-mam-chlopaka-boje-sie-psychologa-mężczyźni-boją-się-inteligentnych-mądrych-kobiet-dziewczyn
Business photo created by gpointstudio – www.freepik.com

Czy mężczyźni boją się inteligentnych kobiet?  – Co mówią mężczyźni?

 • „Wybierze karierę, a nie rodzinę czy związek.”
 • „Trzeba wybierać mądre życiowo kobiety, a nie zimnie i zarozumiałe.”
 • „Takie kobiety traktują ludzi instrumentalnie. I to bezsprzecznie jest powód ich samotności.”
 • „To nie chodzi o wykształcenie, a o charakter. Nie jedna „inteligentna” kobieta jest po prostu nie do życia, ponieważ ma zbyt wysokie mniemanie o sobie, nie potrafi przyznać się do błędu.”
 • „Z inteligentnymi kobietami jest dużo problemów. Analizują, przeżywają. A kłamstwo wyczuwają od razu. Dlatego proste dziewczyny są lepsze.”
 • „Raz byłem w związku z bardzo mądrą dziewczyną. Ona robiła doktorat, a ja zatrzymałem się na licencjacie. Chwilami czułem się przy niej jak kompletny matoł, a nie jak facet. Imponowała mi tym, jaka jest mądra. Ale po pewnym czasie moje ego nie było już w stanie tego wytrzymać.”

Podsumowanie

Bycie silną, niezależną, inteligentną kobietą, to wyzwanie. Wiele ludzi jest przeciwko temu, jaka jesteś lub się ciebie boi. Nie przejmuj się tymi, którzy chcą Cię sprowadzić do ich poziomu. Masz problem ze znalezieniem partnera? Możliwe, że odstraszasz kandydatów inteligencją lub zachowaniem. Sprawdź, czy nie zachowujesz się zarozumiale.

Jeżeli nie widzisz problemu w sobie, a chłopaki nadal uciekają, to może czas zacząć szukać w innym miejscu? Może powinnaś zwiększyć swoje wymagania? Poszukać wśród osób, o których wcześniej nie myślałaś. Może nie dla ciebie zwykły miły chłopak z osiedla? Może powinnaś poszukać bardziej niezależnych i pewnych siebie mężczyzn, którzy będą umieli docenić Twoją osobę?

Albo wykaż się inteligencją i nie epatuj nią. Zamiast tego zamień się w słuch, pochwal go czasem, zatrzepocz rzęsami. Oswojony obiekt nie będzie uciekać, nawet jeśli powiesz coś mądrego. 🙂

Co sądzisz o inteligentnych kobietach?


jak-zdobyc-chlopaka-pewnosc-siebie-kurs-samoocena-piekno-randka-psychologia-milosc-dlaczego-nie-mam-chlopaka-boje-sie-psychologa-newsletter

 

 

Mogą Cię też zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *