Menu Zamknij

Dlaczego przejmuję się oceną innych?

jak-zdobyć-chłopaka-pewność-siebie-kurs-samoocena-piękno-randka-psychologia-miłość-kobieta-dziewczyna-mężczyzna-chłopak-smutek-ocena-3

Dlaczego przejmuję się oceną innych?

Historia brązowych kozaków – wstęp

W piątej klasie podstawówki popsuły mi się buty. (Jakie buty mniejsza, bo nie o nich historia). W zamian moja mama dała mi swoje brązowe kozaki – w dobrym stanie, śliczne i bardzo wygodne. Wesoła poszłam do szkoły i wbrew moim przeczuciom, buty zostały wyśmiane przez moje „koleżanki”. Wróciłam do domu prawie płacząc i rzuciłam kozaki w kąt przysięgając, że już nigdy więcej ich nie założę.

W życiu tak już jest, że na naszej drodze stają osoby, które wyśmiewają nasze wybory. Mówią, że wyglądamy lub ubieramy się źle; że nasze życiowe wybory są bez sensu; że nasz partner jest od nas lepszy lub że na nas nie zasługuje. To, że te osoby mają własne zdanie samo w sobie jeszcze nie jest złe – w końcu każdy ma prawo do własnego zdania.
Problem zaczyna się wtedy kiedy te persony zaczynają podcinać nam skrzydła:

 • mówiąc, że nasze marzenia są nierealne i bezsensu,
 • sprawiając, że czujemy się źle robiąc coś, co kochamy,
 • zmuszając nas do zaprzestania czegoś pod groźbą śmiechu i żartów.
jak-zdobyć-chłopaka-pewność-siebie-kurs-samoocena-piękno-randka-psychologia-miłość-kobieta-dziewczyna-mężczyzna-chłopak-smutek-ocena
Kobieta zdjęcie utworzone przez wayhomestudio – pl.freepik.com – Jak znaleźć chłopaka?

Dlaczego ludzie oceniają innych?

Jest kilka powodów:

 • chcą Cię przekonać do własnych racji, do swojego poglądu, do własnych przekonań – podawanie logicznych argumentów i próby przekonania poprzez rozmowę są bardzo czasochłonne i mogą się nie powieść. Dużo skuteczniejsze jest zastraszanie i wyśmiewanie, ale bądźmy szczere to metoda dla osób o słabym charakterze i niepewnych swojej racji.
 • poczuć się lepiej; dowartościować się – poprzez doprowadzenie kogoś do płaczu, złości, strachu lub określonej reakcji, którą chcemy wywołać, czujemy nad daną osobą władzę, a władza upaja. Osoby, które czują się niepewnie, słabe lub niewystarczająco dobre często sięgają po tę strategię i szczerze mówiąc zazwyczaj osiągają swój cel. Ich ofiara się ich boi i robi to czego chce. Jednak ten sposób ma dwie wady:
  -satysfakcja szybko się kończy i trzeba szukać kolejnej ofiary lub ponawiać dręczenie
  -ofiara może przestać się bać i sprawić, że będziemy czuć się jeszcze gorzej, bo właśnie ta gorsza osoba nas przerosła
 • chcą sprawić, abyśmy pasowali do grupy – to naturalna reakcja, której zasady wytłumaczę Ci już w następnym akapicie 😉
jak-zdobyć-chłopaka-pewność-siebie-kurs-samoocena-piękno-randka-psychologia-miłość-kobieta-dziewczyna-mężczyzna-chłopak-smutek-ocena
https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/czlowiek-z-kawalkiem-papieru-ze-znakami-zapytania_963062.htm#page=1&query=smutny&position=29 – Jak znaleźć chłopaka?

Dlaczego ważna jest dla nas ocena innych?

Żeby to zrozumieć, musimy cofnąć się do przeszłości, kiedy ludzie, aby przetrwać, musieli trzymać się razem. W tamtych czasach odłączenie się od grupy i samotne życie było równoznaczne ze śmiercią. Różnica światopoglądów czy pomysłów na przetrwanie, to niedopasowanie jednostki. Niedopasowanie jednostki lub niewykonywanie swoich obowiązków należycie, to zagrożenie dla wszystkich w gromadzie. Jeżeli coś jest zagrożeniem należy to odciąć.

W skrócie: Kiedy byłeś inny, to mogłeś sprawiać zagrożenie i zostawałeś wygnany, co oznaczało śmierć.

Choć dziś człowiek bez większych problemów jest w stanie egzystować samotnie, to nadal jesteśmy jednostkami stadnymi. Lubimy i potrzebujemy być wśród innych, chcemy ich przychylności, ich akceptacji. Choć nasz świat i technologia poszły naprzód, to nasz sposób na przetrwanie nadal jest tym samym co wieki temu.

jak-zdobyć-chłopaka-pewność-siebie-kurs-samoocena-piękno-randka-psychologia-miłość-kobieta-dziewczyna-mężczyzna-chłopak-smutek-ocena-1
Niebieski zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com – Jak znaleźć chłopaka?

Co będziesz miała z własnego zdania?

Posiadanie własnego zdania to fantastyczna sprawa! Dzięki niemu uzyskasz wiele pozytywnych aspektów m.in.:

 • spokój wewnętrzny – świadomość, że nie musisz się zgadzać na pomysły innych i możesz postępować z własnymi wartościami jest cudownym uczuciem! Nie musisz się już dostosowywać do innych i robisz wszystko w zgodzie z samą sobą.
 • samorealizacja – w końcu nie musisz robić tego co chcą inni i możesz zacząć robić to co ty chcesz. Nie musisz się już ograniczać tym, co mówią inni, możesz robić wszystko, czego tylko zapragniesz.
 • prawdziwych przyjaciół – kiedy stracisz swoich byłych „przyjaciół”, to przestrzeń, która po nich zostanie sama z czasem zapełni się nowymi. Twoi nowi kompani w przeciwieństwie do poprzednich będą cię akceptować, taką, jaką jesteś.
 • poczucie własnej skuteczności – jeżeli będziesz robić więcej rzeczy sama (samorealizacja), to szybko zrozumiesz, że jesteś w stanie zrobić wszystko! Będziesz czuła, że wszystko jest możliwe i że tylko toksyczne osoby mówią, że nie masz na nic wpływu.
jak-zdobyć-chłopaka-pewność-siebie-kurs-samoocena-piękno-randka-psychologia-miłość-kobieta-dziewczyna-mężczyzna-chłopak-smutek-ocena-2
Tablica zdjęcie utworzone przez dashu83 – pl.freepik.com – Jak znaleźć chłopaka?

Jak iść przed siebie i nie zwracać uwagi na oceny innych?

To bardzo długotrwały proces i absolutnie nie jest możliwe, abym w tak krótkim wpisie mogła opisać: wszystko, co wiem i co potrzebne, abyś mogła żyć bez potrzeby aprobaty innych. Natomiast podam Ci zadanie na początek twojej drogi. Jeśli je skrupulatnie wypełnisz, to zaczniesz swoją podróż, na której końcu stoi lepsza wersja Ciebie.

ZADANIE 

 1. Napisz trzy sytuacje kiedy boisz się oceny innych.
 2. Dlaczego boisz się ich oceny? Co się stanie jeśli nie będziesz się z nimi liczyć?
 3. Czy wszyscy zareagują tak samo? Czy będzie, choć kilka osób, które tak nie zareagują?
 4. Zgadzasz się z ich opinią? Czy twoja opinia jest taka sama jak ich?
 5. Dlaczego się zgadzasz? Dlaczego się nie zgadzasz?
 6. Zastanów się co jest dla ciebie ważniejsze. – Ich zdanie czy twoje zdanie?

Kiedy nie będziesz spoglądać na opinię innych przy każdym swoim kroku naprzód, będziesz poruszać się dużo szybciej i pewniej. Będziesz mogła realizować swoje pasje i cele. Tak jak ja, będziesz mogła po latach założyć swoje porzucone dawniej buty i z podniesioną głową powiedzieć:

-A ja je kocham!

jak-znaleźć-chłopaka-kurs-strona-promocja-newsletter

Mogą Cię też zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *