Poczucie humoru, a związek?
Z tego artykułu dowiesz się:
Wspólny humor, a atrakcyjność?
Poczucie humoru, a stabilny związek?
Cztery pary humoru – TEST
Czy wyobrażasz sobie żyć z drugą osobą, która nie podziela Twojego poczucia humoru? Śmiać się z różnych rzeczy i zwykle nie rozumieć, co śmieszy Twoją drugą połowę? A może humor wcale nie jest tak istotny i można żyć w związku śmiejąc się oddzielnie? Czy ten czynnik jest istotny podczas tworzenia wspólnej relacji?
Wspólny humor a atrakcyjność
Od wielu lat odbywa się dyskusja, czy u partnerów lepsze jest podobne poczucie humoru, czy praktycznie takie same. Naukowcy nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jednakże z pewnością wiemy, że atrakcyjność drugiej osoby wzrasta przy podobnym poczuciu humoru do naszego. Szczególnie kiedy doceniamy żart drugiej osoby.
Zespół badaczy z University of North Carolina pod kierunkiem Arniego Canna przeprowadził na ten temat ciekawy eksperyment.
Dobrano uczestników w pary, którzy porozumiewali się przez intercom. Jedna osoba wcielała się prezentera i czytała swoje ulubione żarty. Druga była jego odbiorcą i mogła się śmiać lub nie. Okazało się, że prezenter oceniał śmiejących się słuchaczy, jako ludzi bardziej interesujących w przeciwieństwie do cichych słuchaczy.
Badania zespołu Bernarda Mursteina z Connecticut College potwierdzają, że ten mechanizm działa także w związkach. Im częściej para śmieje się z tych samych rzeczy, tym większa jest deklarowana siła ich miłości.

Poczucie humoru, a stały związek?
Kolejne badania, nie potwierdziły podobnej zależności wśród małżonków i długich związków. Dlatego sformułowano przypuszczenie, że podobieństwo humoru może być ważne jedynie na początku znajomości, a w trakcie relacji małżeńskiej jego rola słabnie.
Zdaniem Canna na początku związku podobne poczucie humoru wzmacnia wzajemną atrakcyjność i zbliża do siebie partnerów. Na start mało wiemy o drugiej osobie. Okazanie zainteresowania poprzez docenienie humoru jest bardzo dyskretną formą podziwu i flirtu. Opowiadanie żartów jest także dużo łatwiejsze, niż zapytanie o uczucia drugiej osoby.
Podobne upodobania humorystyczne mogą być także wyrazem wspólnych wartości, potrzeb i zainteresowań.

Cztery pary humoru
To dość oczywiste, że różni ludzie mają różne poczucia humoru. Jedni lubią sprośne żarty, inni uważają je za prymitywne i niesmaczne. Część z nas kocha czarny humor, a inni kochają suchary Strasburgera. Poczucie humoru jest niezwykle indywidualne oraz ściśle związane z całokształtem człowieka. Właśnie dla tego psycholog Rod Martin wprowadził podział na cztery typu poczucia humoru:
Cztery pary humoru – TEST
Jeżeli jesteś ciekawa, jaki typ humoru reprezentujesz, to mam dla Ciebie test samego Martina – Humor Styles Questionnaire
Po wejściu w link zjedź na dół artykułu i odpowiedz na poniższe 32 pytania. Oczywiście test jest po angielsku 😉
Jeżeli chciałabyś polską adaptację tego testu, to poniżej znajdują się przetłumaczone przez Elżbietę Hornowską, Jolantę Charytonik pytania tego testu. Możesz ich użyć jako tłumaczeń w teście po angielsku 😉
PAMIĘTAJ! Każde poczucie humoru, to miks wszystkich czterech stylów. Ten, który wyjdzie Ci w teście prawdopodobnie przeważa u Ciebie nad innymi.