Podobieństwa czy przeciwieństwa?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego podobieństwa się przyciągają?
Dlaczego przeciwieństwa się przyciągają?
Jakiego partnera szukać?
–Przeciwieństwa przyciągają! On i ona są jak ogień i woda. Jedno w lewo, drugie w prawo, a tworzą super związek!
-Jeszcze czego! Tylko podobieństwa! To dwie połówki, które razem tworzą idealną całość. Nie mogą być inne!
I tak od wielu lat krąży wśród ludzi pytanie: Co jest istotniejsze w związku – podobieństwa czy przeciwieństwa?
W końcu nie raz widzieliśmy bad boya (złego chłopca) i good girl (dobrą dziewczynkę) jako filmową parę np. Grease, Planeta singli oraz przystojnego bogacza i biedną pracującą kobietę: Pretty Woman, Pokojówka na Manhattanie. W produkcjach filmowych znacznie częściej przedstawiane są pary, które znacząco się różnią. Dlaczego? I czy film, to prawdziwe życie?
Przeciwieństwa się przyciągają?
Życie z zupełnie inną osobą niż my, to niezłe wyzwanie. Druga osoba jest dla nas nieznanym lądem, który czeka na odkrycie.
Ile razy spotkałaś się z poniższymi zdaniami?
– „Nigdy nie znałam kogoś takiego.”
– „On jest inny, niż moi znajomi.”
– „Jest na swój sposób fascynujący.”
To, co obce przyciąga nas do siebie swoją tajemnicą i możliwością jej poznania. Poznając takiego człowieka stale odkrywamy, poznajemy, zmieniamy sposób patrzenia na świat, zmieniamy swoje wartości itd. W takim związku nie ma czasu na nudy – ciągle coś się dzieje. Ciągle jesteśmy zaskakiwani i próbujemy nowych rzeczy.
Przykład: grzeczna kujonka poznaje świat zbuntowanego przywódcy gangu. Po raz pierwszy próbuje alkoholu, zaczyna się malować, zmienia sukienkę na skórzaną kurtkę, idzie na pierwszą imprezę, całuje się z chłopakiem.

Przeciwieństwa się NIE przyciągają?
Niestety, choć różnice są z początku fascynujące, to po pewnym czasie zaczynają nas wkurzać, irytować, doprowadzać do szału.
Zbyt duże rozbieżności między naszymi planami, systemami wartości, poglądami politycznymi itp, przeważnie nie pozwolą nam na stworzenie stabilnego związku. Z powodu rozbieżności zdań coraz częściej występują kłótnie i ciche dni, ponieważ każde z was chce czegoś innego i nie możecie pogodzić swoich pragnień.
Przeciwieństwa się przyciągają? – Dlaczego istnieje ten mit?
Różnice rzucają się w oczy. Na wielkim ekranie dużo lepiej wygląda burzliwy związek, pełen kłótni i ekspresyjnych czynów niż zgodna para, która idzie naprzód bez większych problemów. Sprawdź sama:
Oglądając film, w którym co chwilę coś się dzieje, a bohaterowie dzielnie pokonują zły los jesteśmy usatysfakcjonowani.
Postacie pokazują, że będą o siebie wzajemnie walczyć do końca. Rzucenie się w ogień za ukochaną, przemawia do nas dużo bardziej jako dowód miłości, niż zrobienie ukochanemu ciasta. Codzienność nie jest widowiskowa.
Dlatego idąc do kina raczej wybierzemy się na film o burzliwym związku, ponieważ będzie on dla nas ciekawszy. Z powodu dużego popytu na filmy pełne dramatyzmu, dużo częściej napotkamy właśnie ten typ romantycznej relacji.
Potem opierając się na wyidealizowanej wersji tego co zobaczyliśmy, sami będziemy chcieli przetestować takie rozwiązanie na własnej skórze. Stąd ogrom kobiet szukających na siłę niegrzecznych chłopców. Chcą sprawdzić, czy faktycznie różnice łączą i „łobuz kocha najmocniej.”
Przeciwieństwa są męczące
Popkultura wmawia nam, że najpiękniejsza miłość bierze się z siły pokonywania przeszkód. Im więcej przeciwności tym lepiej! Tylko nikt nie opowiada, że taki związek bardzo szybko męczy lub wypala się. Po pewnym czasie ciągłe kłótnie, choć na początku elektryzujące, zaczną się przeradzać w obojętność:
Podobieństwa się przyciągają? – Dlaczego tak jest?
- Podświadomy wybór. Większość ludzi podświadomie wybiera osoby podobne pod względem wieku, pochodzenia, odległości zamieszkania, wykształcenia, rasy, narodowości czy religii.
- Wspólny czas. Podobne osoby mają często podobne upodobania, np. muzyka, filmy, bieganie. Częściej spędzają wspólnie czas.
- Podobna osobowość. Kiedy jesteśmy podobni widzimy świat w podobny sposób i lepiej rozumiemy się wzajemnie. Nie musimy każdej rzeczy dyskutować, po prostu często się zgadzamy w wielu kwestiach od początku. Np. nie będziemy mieszkać w Polsce.
- Samopoczucie. Ludzie, z którymi się zgadzamy, wywołują w nas pozytywne emocje. Przy różnicach zdań pojawia się niepewność i złość.
- Ustępstwa. Jeżeli wasze cele, potrzeby się różnią, to dla dobra związku ktoś będzie musiał ustąpić.
Im więcej konfliktów, tym więcej ustępstw z obu stron. - Rozwiązywanie konfliktów. Jeżeli wasze systemy wartości i plany są podobne, to macie łatwiej. Nie musicie przechodzić ogromnych dyskusji, aby pogodzić wasze cele. Nie zawsze da się pogodzić potrzeb dwóch osób np. potrzeba potomstwa.
Świetnym przykładem będzie Monika i Richard z Friendsów.

Podobieństwa się przyciągają? – Dlaczego tak jest?
- Różne hobby mogą być powodem do zerwania np. kochasz taniec i poświęcasz mu się w 100%, co weekend wychodzisz na kursy tańca, w domu rozciągasz się rano i wieczorem. Twój ukochany nie wspiera Cię, albo – co gorsza – próbuje Cię zniechęcić do tańca i przeszkadza ci w Twojej pasji. (On nie rozumie, po co to robisz i chciałby, abyś przestała).
- Różnice w światopoglądach odpychają. Czasem da się zmienić partnera, ale rzadko i w małym aspekcie, więc jeżeli on pragnie latać po świecie, a ty siedzieć w domu, to istnieje mała szansa, na zmianę jego podejścia.
- Postrzeganie świata. Lubimy potwierdzać, że to, co uważamy jest słuszne. W towarzystwie kogoś podobnego czujemy się pewniej. Mamy większe szanse, że ten ktoś nas polubi, a na dodatek potwierdzamy swój system wartości.
- Satysfakcja ze związku -rośnie, gdy jesteśmy przekonani o wzajemnym podobieństwie.
- Przeciwieństwa to pretekst do dystansu. „Nie chcę spędzać razem wieczoru, bo nie lubię oglądać seriali.” „Nie lubię biegać.” „Nie chce iść na imprezę.”
- Serwisy randkowe dobierają nam partnerów właśnie za pomocą podobieństw. Algorytm wyszukuje dane i łączy ludzi, którzy są najbardziej do siebie podobni.

Czy przeciwieństwa są zawsze złe?
- Nuda w związku. Związek oparty na podobieństwie może stać się nudny.
Jeżeli jesteśmy zbyt do siebie podobni, to wspólne życie może być zbyt przewidywalne. - Wymiana zalet. Często szukamy u partnerów zalet, których sami nie posiadamy. Poszukujemy w drugiej osobie tego, czego nam brakuje. Np. brakuje nam poczucia humoru, to szukamy partnera dowcipnego.
- Dominujące charaktery. Czasami połączenie dwóch takich samych charakterów nie wychodzi na dobre, np. osoba dominująca i dominująca. Prawdopodobnie każda z nich będzie chciała mieć ostatnie zdanie i nie będzie chciała iść na kompromis. W takich przypadkach lepiej sprawdzi się połączenie uległej i dominującej połówki.

Podsumowanie – Podobieństwa czy przeciwieństwa?
Przeciwieństwa budzą w nas fascynację. To dzięki nim wykonujemy pierwsze kroki w kierunku relacji z drugim człowiekiem. Zachwycenie odmiennością często jest jednak jedynie chwilowym zauroczeniem. Rzadko kiedy można rozwinąć związek tylko bazując na podziwianiu drugiego człowieka.
Do stworzenia stabilnego związku potrzeba nam przede wszystkim podobieństw. Wspólnych fundamentów, przy pomocy których będzie nam łatwiej porozumiewać się w życiu codziennym. Dzięki wspólnym cechom będziemy lepiej się porozumiewać, szybciej znajdować rozwiązania wspólnych problemów, czuć się zrozumiani, dopełnieni i szczęśliwi.
Ludzie nie bez powodu różnią się od siebie. Dzięki różnicom możemy wzajemnie uczyć się, pokonywać słabości, dopełniać się.
Podsumowując: najlepsze dla nas jest zachowanie odpowiednich proporcji między podobieństwami a różnicami. Każda z nich jest istotną częścią poznawania drugiego człowieka i nieodłącznym elementem życia.