Menu Zamknij

Czy pozwalasz sobie na płacz?

jak-zdobyc-chlopaka-pewnosc-siebie-kurs-samoocena-piekno-randka-psychologia-milosc-dlaczego-nie-mam-chlopaka-boje-sie-psychologa-płacz

Czy pozwalasz sobie na płacz?
Z tego artykułu dowiesz się:

Czy powinniśmy płakać?
Co się dzieje kiedy nie płaczemy?
Dlaczego nie płaczemy przy innych?
Jaka emocja zastępuje nam smutek?

Płacz to nie tylko słone łzy, spływające po policzkach. Płacz to w rzeczywistości, skomplikowana reakcja organizmu na odczuwany przez nas: ból, smutek, strach, żal, złość, a także pozytywne przeżycia wewnętrzne. My dziś odpowiemy sobie na kilka pytań dotyczących tak zwanych „łez smutku”.

Czy powinniśmy płakać?

Płaczemy, gdy tego potrzebujemy – zarówno fizycznie i psychicznie.
Łzy pozwalają nam na rozładowanie wewnętrznego stanu napięcia, na odreagowanie stresu, a także katharsis – wewnętrzne oczyszczenie. Płacz pozwala nam na odzyskanie emocjonalnej równowagi po trudnych lub silnych dla nas przeżyciach np. zwolnieniu z pracy, zmęczeniu, zgubieniu ulubionej broszki, zerwaniu z chłopakiem.

Dlaczego płacz pomaga nam się uspokoić?
Łzy zawierają duże ilości oksytocyny – hormonu, działającego jak naturalny środek znieczulający i uspokajający.
Dzięki niemu łzy sprawiają, że podczas płaczu ciało i umysł uspokaja się.

jak-zdobyc-chlopaka-pewnosc-siebie-kurs-samoocena-piekno-randka-psychologia-milosc-dlaczego-nie-mam-chlopaka-boje-sie-psychologa-płacz
Kobieta zdjęcie utworzone przez wayhomestudio – pl.freepik.com – Jak znaleźć chłopaka?

Dlaczego nie płaczemy przy innych?

Jest wiele powodów, dlaczego ludzie nie pozwalają sobie na płacz. Oto kilka z nich:

  • W Polsce jesteśmy wychowywani z oczekiwaniami wobec danej płci. Widać to zwłaszcza w sposobie wychowania dzieci powojennych:
    -dziewczynka ma być skromna, pracowita, dbać o dom i mężczyznę, wolno jej płakać, ale nie wolno być niezależną,
    -chłopiec ma być dzielny, zaradny, silny i męski, może być niezależny, ale nie może płakać,
  • Niektórzy rodzice wspominają, że kiedy sami byli mali, często nie pozwalano im płakać i okazywać trudnych emocji. Kazano być silnym, twardym i posłusznym, a płacz utożsamiany był raczej z oznaką słabości i krnąbrności.
    Następnie przekazali to przekonanie swoim dzieciom.
  • Dawniej kiedy dziecko płakało, było to uznawane za brak wystarczających umiejętności rodzicielskich. Uważano, że szczęśliwe dzieci, dobrych rodziców nie płaczą. Dzieci miały poczucie, że nie nie wolno uzewnętrzniać swoich uczuć.

Raz zdobytych przekonań niełatwo się pozbyć. Dlatego w Polsce pomimo coraz większej wiedzy psychologicznej, wciąż stosuje się te same metody wychowawcze, w których smutek i płacz są symbolem porażki, zarówno dziecka jak i rodzica.

jak-zdobyc-chlopaka-pewnosc-siebie-kurs-samoocena-piekno-randka-psychologia-milosc-dlaczego-nie-mam-chlopaka-boje-sie-psychologa-płacz
Boże Narodzenie zdjęcie utworzone przez gpointstudio – pl.freepik.com – Jak znaleźć chłopaka?

Jaka emocja zastępuje nam smutek?

Jeżeli nie możemy spokojnie płakać, ponieważ czujemy się oceniani, to wcale nie znaczy, że nasze emocje grzecznie w nas siedzą i czekają, aż wrócimy do domu. Często osoby, które nie mogą pozwolić sobie na wyrażanie emocji, tworzą reakcje zastępcze, które pozwalają rozładować ich napięcie. W takich sytuacjach bardzo często smutek jest zastępowany złością.

Sama znam przykłady tego zachowania z mojego życia:
Pewnego dnia otrzymałam jedynkę z testu, na który się długo uczyłam. Czułam ogromny ból i smutek. Jednak byłam w szkole, wśród rówieśników, nauczycielki, kolegów. Chciałam się rozpłakać, ale nie potrafiłam, za to zaczęłam być agresywna. Na każde pytanie: „Co dostałaś?” – odpowiadałam niemiłymi słowami.

jak-zdobyc-chlopaka-pewnosc-siebie-kurs-samoocena-piekno-randka-psychologia-milosc-dlaczego-nie-mam-chlopaka-boje-sie-psychologa-gniew
Ludzie zdjęcie utworzone przez wayhomestudio – pl.freepik.com – Jak znaleźć chłopaka?

Co powiedzieć osobie, która płacze?

Bardzo często nasi bliscy mówią do nas kiedy płaczemy: „Nie płacz, nic się nie stało”, „Płacz, nic Ci nie da. Uspokój się”
Zapewne wiesz, że to nie pomaga Ci w twojej sytuacji. Ludzie nie są świadomi, że, używając takich słów, chcą pomóc tak naprawdę sobie, bo boją się cudzych łez.

Ludzie nie wiedzą, jak zachować się kiedy ktoś płacze, bo nikt ich nigdy tego nie nauczył. (Tak, jak przyjmowania komplementów.) Kiedy ktoś się przed nami płacze, to jesteśmy przerażani, czujemy się winni i uciekamy. Nie wiemy, co zrobić i nasza bezradność jest dla nas nie do zniesienia.

Zdradzę Ci tajemnicę:
Większość z nas, gdy płacze, nie oczekuje rozwiązania naszego problemu. Potrzebujemy, by ktoś przy nas był, by pozwolił nam wypłakać się w bezpiecznych warunkach.  Chcemy czuć, że możemy płakać, że nasze łzy nie zostaną odebrane jako coś niewłaściwego.

Zamiast: „Uspokój się, przecież nic się nie stało!”; „Przestań płakać! Zachowujesz się, jak dziecko”.,
Powiedz: „Płaczesz, bo […] jesteś zestresowana?”; „Widzę, że jest Ci trudno…”; „Jestem przy Tobie”.

Takie słowa pomagają nam unieść to, co przeżywamy, wrócić do stanu równowagi emocjonalnej. Przebywanie z kimś w trudnych dla niego sytuacjach, buduje więzi, dzięki którym czujemy się ważni, zauważeni i bezpieczni.

Jeśli zrozumiemy, że płacz przynosi ulgę, pozwala osiągnąć równowagę, działa uspokajająco i przeciwbólowo – zrozumiemy też, że jest potrzebny i pomocny. Że jest naszym sprzymierzeńcem.

jak-zdobyc-chlopaka-pewnosc-siebie-kurs-samoocena-piekno-randka-psychologia-milosc-dlaczego-nie-mam-chlopaka-boje-sie-psychologa-płacz
Miłość zdjęcie utworzone przez wayhomestudio – pl.freepik.com – Jak znaleźć chłopaka?

Od autorki:

Ja sama przez pół życia bałam się płakać. W moim domu często powtarzano słowa:
„Po co płaczesz? To nic nie zmieni.” „Weź się w garść.” „Nie ma o co płakać.”

Czułam, że nie powinnam pokazywać swoich emocji. Kiedy w końcu udało mi się wyjść z  tej pułapki myślenia i pozwalałam sobie coraz częściej na płacz zrozumiałam, że mogę, że to nikogo nie krzywdzi. Mogę płakać przy rodzinie, znajomych, chłopaku. Część z nich mnie przytuli, część nic nie powie. Może i znajdzie się osoba, która powie: Po co ci płacz? Ale ja już wiem, że płacz mnie wyciszy, zdejmie ze mnie ciężar, pozwoli na powrót do równowagi. Jest mi potrzebny. Kocham go. Uważam, że warto popłakać od czasu do czasu.

Mam do Ciebie prośbę: Pozwól sobie płakać i daj płakać innym. Nie czuj się zobowiązana do bycia zawsze silną i pewną siebie. Jesteśmy tylko ludźmi, którzy mają prawo mieć gorszy dzień i potrzebę rozładowania swoich emocji.

jak-zdobyć-chłopaka-pewność-siebie-kurs-samoocena-piękno-randka-psychologia-miłość-kobieta-dziewczyna-dlaczego-nie-mam-chłopaka-boję się psychologa-

 

 

Mogą Cię też zainteresować:

2 komentarze

  1. Kasia

    To ja mam odwrotnie. Płacz mnie nie uspokaja. Przeciwnie, czuję się rozbita wewnętrzne, rozszlochana. Serce mi wali, boli głowa, ręce się trzęsą. I co ja mam zrobić. Czy dusić w sobie emocje czy płakać. A może są inne metody?

    • Julia - Moc Odwagi

      Hej 🙂

      Na pewno nie trzymaj w sobie negatywnych emocji. Emocje, które blokujemy wcale nie znikają. Zostają w nas głęboko schowane i czekają, aż zgromadzisz ich za dużo. Wtedy uderzają ze zdwojoną siłą.
      Np. Zamiast płakać w domu, przy bliskiej Ci osobie, nagle, niekontrolowanie rozpłaczesz się przy kasie, ponieważ kasjerka była dla Ciebie niemiła.

      Jeżeli chodzi o twoje samopoczucie po płaczu, to każdy przeżywa je inaczej. Reakcja jest inna w zależności od czasu i siły płaczu. Twoje objawy po płaczu są jak najbardziej w normie.
      Płacz angażuje całe Twoje ciało: twoje emocje, wspomnienia, oddech, mięśnie. Całe ciało jest obciążone, a później potrzebuje czasu, aby się uspokoić. Dlatego po płaczu najlepiej jest dać sobie czas dla siebie lub iść spać. Następnego dnia jesteśmy już w dużo lepszej formie.

      Czy są inne metody rozładowania napięcia? Oczywiście.
      Można iść pracować, rysować, wziąć kąpiel, porozmawiać z przyjaciółką, słuchać muzyki, głaskać kota, zamówić i zjeść ulubione jedzenie, zwierzyć się na kartce papieru, uprawiać sport, oddać się hobby, wyjść ze znajomymi, pójść do kina, gotować i wiele innych.

      Ostatecznie wszystko zależy od powodu, który powoduje u Ciebie potrzebę rozładowania oraz znajomości samej siebie. Tylko Ty jesteś w stanie stwierdzić, co najbardziej jest Ci w danej chwili potrzebne oraz co Ci pomaga. Czasem potrzebna jest tu metoda prób i błędów, aby wiedzieć co sprawi, że poczujesz się dobrze.
      -Czy wiesz, co potrafi Cię uspokoić i zrelaksować?

      Spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
      -Czy chcesz płakać? Czy masz taką wewnętrzną potrzebę?
      -Czy czujesz się lepiej emocjonalnie / psychicznie po płaczu?
      -Czy płacz powoduje, że znika z Ciebie pewien ciężar psychiczny?
      -Czy dobre samopoczucie po płaczu jest dla Ciebie ważniejsze, niż zmęczenie po nim?

      Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *